IX Konwersatorium Chemii Medycznej

Szanowni Państwo,

W tym roku mija już okrągłe 10-lat od pierwszego Konwersatorium Chemii Medycznej w Lublinie, co z dumą, ale i z pewną nostalgią nad nieubłaganym biegiem czasu, podkreślili Organizatorzy otwierając tegoroczne (dziewiąte) spotkanie. 

IX Konwersatorium Chemii Medycznej odbyło się w dniach 13-15 września 2018 r. w Hotelu Victoria w sercu Lublina. Zorganizowane zostało pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Chemii Medycznej,  Komisji Syntezy i Projektowania Nowych Leków,  Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN oraz Sekcji Chemii Leków Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Na czele Komitetu Organizacyjnego, już tradycyjnie, stanęli prof. dr hab. Dariusz Matosiuk i prof. dr hab. Monika Wujec.  W Konwersatorium wzięli udział uczestnicy z Polski i zagranicy.

Inaugurację uświetnił wykład prof. Arie Gruzmana z Uniwersytetu Bar-Ilan w  Ramat-Gan( Izrael), a także koncert lubelskiego barda – Łukasza Jemioły, znanego z występów w lokalnym programie “Halo Kultura”.  Uczestnicy pierwszego dnia obrad mogli też radować się smaczną strawą i trunkami na przyjęciu powitalnym oraz słoneczną aurą babiego lata, jakże różną od tej deszczowej sprzed 10-ciu lat.

Podobnie, jak w poprzednich latach piątek był dniem wystąpień w języku angielskim z udziałem gości zagranicznych. Rozpoczął go interesujący wykład prof. Romana Lesyka – wybitnego przedstawiciela ukraińskiej chemii medycznej związanego z Uniwersytetem we Lwowie. Sesję popołudniową otwarły wystąpienia gości z Uniwersytetu w Bolonii: wykład prof. Manueli Bartolini oraz komunikat prof. Daniele Tedesco. 

Sesja sobotnia przebiegała w polskich klimatach, z przewagą wystąpień młodych naukowców, którzy mieli okazję zaprezentować się w serii komunikatów oraz ustnych wystąpień z posterów. W piątek i sobotę uczestnicy obrad mieli możliwość zaznajomić się z różnorodnością badań polskiej chemii medycznej zaprezentowaną na 142 posterach wywieszonych w holu Hotelu Victoria.

Dwie równoległe komisje wyróżniły najlepsze postery i najlepsze prezentacje posteru. W kategorii „najlepszy poster” zwyciężyła Katarzyna Grychowska z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM w Krakowie, drugie miejsce zajął pochodzący z tego samego ośrodka Patryk Kasza, a trzecie Tomasz Stefański z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu. Pierwsze miejsce za prezentację posteru uzyskała Greta Klejborowska z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu, a wyróżnienia Damian Kułaga z Politechniki Krakowskiej oraz Damian Bartuzi z Uniwersytetu w Lublinie. 

Nagrody zostały rozdane na początku bankietu pożegnalnego, który również odbył się w Hotelu Victoria, gdzie do późnych godzin nocnych panowała taneczna atmosfera podbudowana smakowitą strawą, trunkami i emocjami po dniach intensywnych obrad naukowych. „I ja tam byłem miód i wino piłem” chce się rzec za wieszczem, a w szczególności gorąco podziękować Komitetowi Organizacyjnemu za świetne przygotowanie Konwersatorium, zaś wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę nie tylko na polu naukowym.

Wśród niegasnących najlepszych impresji z IX KChM w Lublinie zapraszamy na następne Konwersatorium w 2020 roku, a w przyszłym roku  do Wrocławia na Szkołę Letnią Chemii Medycznej 2019.


  • I miejsce w kategorii "Najlepszy poster":NOVEL DERIVATIVES OF 1H-PYRROLO[3,2-C]QUINOLINE AS DUAL 5-HT6/D3R ANTAGONISTS WITH PROCOGNITIVE PROPERTIES; autor: Katarzyna Grychowska
  •  Plakat w formacie PDF 

  •  
  • II miejsce w kategorii "Najlepszy poster":Fluorescent labelling of azidothymidine: introduction to personalised antiviral therapy; autor: Patryk Kasza
  •  Plakat w formacie PDF 

  •